27 Ocak 2010 Çarşamba

Pi Cubed Lite

Pi Cubed Lite
AppStore'da ücretsiz!

İlk uygulama incelememi sizlerle paylaşmaktan gurur duyarım:)

Adından da belli olduğu gibi uygulamamız kırpılmış versiyon. AppStore'dan ücretsiz edinebileceğiniz Pi Cubed Lite uygulamamızın ücretli olan tam sürümü de AppStore'da mevcut.İleri ki zamanlarda tam sürüm incelememi de sizlerle paylaşacağım.

Pi Cubed Lite matematiksel işlemler için kullanılan bir uygulama. Lite versiyonun yapabildiği matematiksel işlemler iPhone'da mevcut olan Hesap Makinesi uygulaması ile rahatlıkla yapabiliyor aslında. Birkaç işlem haricinde.
Peki o zaman Pi Cubed Lite'ın avantajı ne derseniz alışılagelmiş hesap makinesi formundan çıkıp edit işlemlerine izin vermesi ve yapılan işlemleri kaydedebilme diyebiliriz.
Özellikle mühendis veya mühendislik okuyan öğrenci arkadaşların ilgisini çekecek bir uygulama. Öğrencilik hayatında ve iş hayatında çok işlerine yarayacak eminim.


Uygulamamızdaki fonksiyonlardan bahsedersek;
Uygulamamızda matematiksel işlemler kategorilere ayrılmış. İlk seçenekte rakamları girmemizi sağlayan yatay bir keypad bulunmakta.Diğer sekmede basit matematiksel işlemler mevcut. Toplama/Çıkarma, Çarpma/Bölme ve kesirli ifadeler girilebiliyor.
Seçeneklerde gördüğünüz gibi bir dolu kutucuk bir de boş kutucuk bulunuyor. Örneğin ekrana bir rakam yazdınız. Ama altına bir payda yazacaksınız diyelim. Rakama dokunarak seçin ve pay kısmında dolu kutucuk olan kesir simgesine dokunun. Seçtiğiniz rakam pay kısmında kalır ve size payda kısmına değer girmeniz için bir kutucuk açılır.


Karekök, üslü ifade ve logaritmik işlemleri de bu bölümden seçenebilirsiniz.Trigonometrik fonksiyonlar ve üstelik hiperbolik fonksiyonlar da mevcut.Kapalı ve açık olmak üzere aralıkda belirlemeniz mümkün.


e ifadesi ve pi sayısını doğrudan girebiliyorsunuz.Eklediğiniz matematiksel ifadeleri üzerlerinde çıkan çarpı işareti ile kolaylıkla silebilirsiniz. Yazdığınız bir işlem de bu sayede kolaylıkla değişiklik yapabilirsiniz. Yazdığınız değerleri de aynı şekilde dokunarak seçebilir, böylece silebilir veya değişiklik yapabilirsiniz.


Yazdığınız bir işlemde her bir ifadeyi tanımlayan taglar ekleyebilirsiniz. Daha sonra işleme geri döndüğünüzde hangi değerin ne için girildiğini hatırlayabilirsiniz.


Yazdığınız işlemleri sağ üst köşedeki dosya simgesine dokunarak kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz işlemleri yine sağ üst köşedeki kitap simgesine dokunarak görebilirsiniz. Kaydettiğiniz işlemler tarihi ile birlikte kaydedilmektedir.Uygulama kopyala/yapıştır desteği de sunmakta. Yazdığınız işlemleri seçip kopyalabilirsiniz.

Her ne kadar basit bir hesap makinesini andırsa da Pi Cubed Lite ile özellikle formülize edilmiş işlemleri hesaplamak çok daha pratik.
Uygulamanın ücretsiz olması da en büyük avantajı:)
Güle Güle Kullanın diyelim:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler